Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Права та обов’язки осіб при проведенні профілактичних щеплень

08.09.2021

Досить часто ми зіштовхуємося з проблематикою щеплень, а особливо в часи, коли виникає побоювання захворіти на COVID-19. Безумовно, ми хочемо вберегти себе та своїх близьких, тому і бажаємо вакцинуватися.

Вакцинація (щеплення) і імунізація – це процеси, що забезпечують активну або пасивну біологічну стійкість організму до певних інфекційних захворювань. Вакцинація (щеплення, імунізація) – створення штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб шляхом введення вакцини, анатоксину чи імуноглобуліну.

В Україні існують обов’язкові профілактичні щеплення.

Згідно зі статтею 10 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, громадяни України зобов’язані, у передбачених законодавством випадках, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

Календар профілактичних щеплень в Україні (далі – Календар) – нормативно-правовий акт центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, яким встановлюються перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення. Цей Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Інші обов’язкові щеплення встановлюються відповідно до Календаря для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; щеплення дітей після алло/ауто-ТСГК (трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин); щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями.

Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням (з переліком цих професій можна ознайомитись особисто у постанові Кабінету Міністрів України № 559 від 23 травня 2001 року).

Отож, маємо наступні права при вакцинації:

  • Право на отримання від лікаря повної, своєчасної та достовірної інформації.
  • Право на проведення щеплень тільки за згодою.
  • Особа вільна у виборі лікаря, закладу охорони здоров’я та препарату для проведення профілактичного щеплення.

Які наслідки може потягнути відмова від щеплення?

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень, згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Аналогічна норма щодо усунення від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які ухиляються від обов’язкового медичного огляду, або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлено МОЗ передбачена абз. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

Якщо Ваші права порушено:

  1. Зверніть увагу медичного працівника, що Ваші права гарантовані Законами України і Конституцією.
  2. Якщо ж не вдалося владнати ситуацію, зверніться до головного лікаря із письмовою заявою/скаргою і попросіть її зареєструвати (в такому разі Вам зобов’язані надати відповідь).
  3. Якщо ж не вдалося владнати ситуацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у Вашій області з письмовою заявою/скаргою і попросіть вхідний номер (це допоможе дізнатися хід розгляду Вашого питання).
  4. Якщо ж не вдалося владнати ситуацію, зверніться на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади.
  5. Якщо ж не вдалося владнати ситуацію, зверніться на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545.

Текст консультації підготовано фахівцями системи БПД.

За більш детальною інформацією можна звертатися до відділу "Дергачівське бюро правової допомоги" Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташованого за адресою: м. Дергачі, вул. Сумський шлях, 27 (будівля "Казначейства"), телефон для довідок: (05763) 2-02-09.

 

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше