COVID-19 чи варто розслаблятися?
Коронавірус SARS-CoV-2, на жаль, нікуди не зник. На сьогодні має місце сезонне зниження його розповсюдження, яке спостерігалось в літні місяці у всі роки епідемії.
За даними ВООЗ епідемія COVID-19 у світі продовжується, просто зменшилась її інтенсивність. Станом на кінець серпня 2023 року у країнах Європейського регіону зареєстровано 16 646 нових випадків. За перший тиждень вересня в Україні було зареєстровано 1,2 тис. випадків захворювання на коронавірусну інфекцію. При цьому, у 200 випадках, переважно у людей від 50 років, COVID-19 був у доволі важкій формі, що потребувала госпіталізації. Семеро людей померли.
За результатами досліджень серед населення Харківського району продовжує циркулювати штам Оmicron коронавірусу SARS-CoV-2, в тому числі і досить нової генетичної лінії XBB.1.5 («Кракен»), реєстрація перших випадків якого в Україні зафіксована в січні 2023 року. Крім того, з’явилась інформація щодо появи в США внаслідок мутацій нового штаму SARS-CoV-2, що отримав назву «Пірола», який стрімко поширюється світом та викликає занепокоєння урядів. Він має 34 нові мутації, які можуть значно послабити ефективність протиковідних вакцин.
«Піролу» наразі виявили у 15 країнах світу: Данії, Франції, США, Швеції, Таїланді, Ізраїлі, Іспанії, Канаді, Португалії, Австралії, Німеччині, Південній Кореї, Японії.
Слід зауважити, що основним заходом протидії коронавірусу залишається дотримання елементарних протиепідемічних норм та правил. Зважаючи на поточну ситуацію, коли людям часто доводиться знаходитись разом у тісному приміщенні, наприклад під час повітряної тривоги, слід бути взаємно відповідальними і зважати на те, що COVID-19 все ще існує і становить небезпеку для певних категорій населення.
Основні симптоми нової лінії штаму «Пірола» такі:
- нежить;
- головний біль;
- загальна слабкість (легка або сильна);
- чхання;
- біль у горлі;
- діарея;
- подразнення очей;
- висипання.
«Пірола» має значну кількість мутацій у вірусному геномі порівняно з іншими циркулюючими зараз варіантами Covid-19. Однак дані наразі занадто обмежені, щоб зробити чіткі висновки про здатність цього штаму вірусу до передачі, тяжкості перебігу хвороби або імунологічних властивостей
Наголошуємо, що наближається період сезонного зростання респіраторних захворювань, в тому числі і COVID-19.
Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області рекомендує дотримуватися правил безпеки та протиепідемічних заходів, а саме: маскового та дезінфекційного режимів, соціального дистанціювання в громадських місцях, респіраторної гігієни.